Úvod » Zajímavosti

Pétanque chce na olympiádu. Věří, že má šanci

publikováno 12.10.2015

Ilustrační foto.

23.07.2015 19:25

Na letních olympijských hrách v roce 2024 by se mohl hrát poprvé pétanque nebo jiná podobná koulová hra. Kampaň za zařazení některé z nich do programu začala na internetu, kde ji už podpořilo na 35.000 lidí. V říjnu podle agentury AFP tuto kampaň oficiálně vyhlásí Světová federace koulových her (CMSB) se sídlem v Monaku.

Do příprav kampaně se již zapojila řada francouzských sportovních a mediálních hvězd, které jsou fanoušky pétanque. "Do kampaně se ale zapojí i zahraničí," ujistil předseda CMSB Claude Azéma, který v posledních letech několikrát navštívil Česko a setkal se s členy České asociace pétanque klubů (ČAPEK).

Od roku 2020 budou navrhovat zařazení nových sportů přípravné olympijské výbory. Zřejmě největší šanci by měly koulové hry v případě zvolení Paříže, či Říma vzhledem k jejich popularitě v těchto zemích. CMSB bude prosazovat návrh i u Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který federaci uznává od roku 1986 a upřednostňuje u koulových her zápasy smíšených dvojic.

CMSB s rozpočtem pouhých 70.000 eur (1,9 milionu Kč) má nicméně nouzi o sponzory, peníze přitom zůstávají jádrem olympijských kampaní. Chce proto podle AFP v rámci chystané kampaně oslovit některé firmy v Asii, kde se pétanque stal velmi oblíbeným. Jen v Thajsku působí v klubech na 600.000 hráčů a hráček. Také v čele světového žebříčku žen je Thajka. Mezi muži je nynější hlavní hvězdou dvaadvacetiletý Francouz Dylan Rocher.

Federace, jejímž čestným předsedou je monacký kníže Albert II., se zabývá především nejrozšířenějším pétanquem, který se hraje ve většině zemí světa. V rámci šedesátky klubů v ČR působí přes 800 registrovaných hráčů. CMSB ale zastřešuje i takzvanou provensálskou hru, oblíbenou hlavně na jihovýchodě Francie a v Africe, a koulovou hru Raffa rozšířenou v Itálii.

(http://www.tyden.cz/rubriky/sport/ostatni-sporty/petanque-chce-na-olympiadu-veri-ze-ma-sanci_350004.html)